top of page
MAIKSS_edited_edited.jpg

המדריך לניקוי ושמירה על תכשיטי זהב

שימו לב להבדל בין זהב צהוב ללבן / רוז

IMG-8392.jpg
IMG_4857.jpg
MAIKSS_edited_edited.jpg

תכשיטי זהב הם תכשיטים ייחודיים מאוד, וכל מי שרוצה תכשיט איכותי בוחר בדרך כלל בזהב. אבל גם תכשיט זהב יכול להתלכלך או לאבד מהברק שלו, וצריך לדעת כיצד לנקות את הזהב בצורה הטובה ביותר ובתדירות הנכונה כדי לשמור על התכשיטים והברק שלהם לטווח הארוך.
אז אם אתם שואלים את עצמכם איך מנקים זהב, רשמנו לכם כאן את כל הפרטים !

תכונות של זהב

לפני שנתחיל להסביר לכם איך מנקים זהב, מומלץ להכיר את החומר הזה לפני. זהב טהור הוא זהב 24 קראט. תכשיטים מזהב טהור הם אמנם עשויים מזהב בלבד, אך זה לא תמיד יתרון; זהב 24 קראט הוא לא חומר חזק מספיק, ולכן אם מכופפים אותו הוא יתגמש בקלות, וכן הוא יכול להישרט בקלות.
כל עוד התכשיט שלכם הוא מתחת ל-24 קראט, הוא מעורב עם מתכות אחרות כמו: סגסוגת ועוד.. כדי להגדיל את העמידות והקשיחות של הזהב.
חשוב לדעת שכאשר התכשיט מעורב במתכות אחרות, הוא נוטה יותר להשחיר, ולכן זקוק לניקיון תדיר יותר (זהב טהור 24 קראט לא מחליד).
כמובן, תמיד חשוב לוודא שהזהב שקניתם הוא זהב אמיתי ולא חיקוי; רכשו רק ממקומות מוכרים ושמתחייבים על איכות התכשיט.
וכן חפשו את חותמת הזהב על גבי התכשיט, המציגה את ערך הקראט של התכשיט.

אז איך מנקים זהב ?

אם אתם עונדים את התכשיטים שלכם באופן שוטף, זה אומר שהם חשופים לשמנים של הגוף, לאבק, ללכלוך, לאיפור ועוד, ולכן דורשים ניקוי קבוע.
ישנם חומרים ייעודיים לניקוי של תכשיטי זהב, וכל החומרים האלו יכולים לעשות את העבודה ולשמור על הזהב שלכם.
כמו כן, ניתן לנקות תכשיטים מזהב גם מחומרים שיש לכם בבית, עונדים זהב לבן / אדום (רוז), דלגו לסעיף הבא :)
עליכם לערבב סבון כלים במים חמימים, ניתן גם להוסיף כמה טיפות של אמוניה(לא חובה), ולנקות את התכשיטים באמצעות מברשת שיניים קטנטנה.
אם אתם רציניים, אפשר להשרות את התכשיטים בתערובת מספר שעות, ורק לאחר מכן לנקות.
בשלב הבא יש להשרות את התכשיט במים פושרים, לשטיפה. השלב האחרון הוא להניח את התכשיט על מגבת נקיה ולהמתין עד שיתייבש.
חשוב לזכור שזהב הוא חומר רך, ולכן צריך להיות עדיניים מאוד בתהליך ההברשה והייבוש. בסופו של התהליך תקבלו תכשיט נקי ונוצץ, ממש כמו חדש!

ניקוי תכשיטי זהב לבן / רוז גולד

זהב לבן הוא בעצם סגסוגת, העשויה לרוב מזהב צהוב בשילוב מתכת בהירה, כגון כסף או פלטינה, לצורך יצירת הגוון הלבן של הזהב.
זהב אדום הוא בעצם נחושת מעורבבת עם זהב צהוב לצורך יצירת הגוון האדום/וורוד של הזהב 
מכיוון שלא ניתן ליצור זהב לבן / אדום מוחלט, לרוב תכשיטי הזהב הלבן / האדום עוברים תהליך של ציפוי ברודיום – מתכת יקרה, המקנה לתכשיט את המראה הכסוף / האדום הסופי שלו .

על מנת לנקות תכשיט העשוי מזהב לבן / אדום, מבלי לפגוע בציפוי הרודיום, מומלץ לפנות למעצב או לצורף ממנו נרכש התכשיט, ולבקש ניקוי מקצועי של התכשיט, וחידוש הציפוי במידת הצורך.

על מנת לנקות בבית את התכשיט מלכלוך שמצטבר על התכשיט באופן יומיומי (לחות/אבק וכו’), ניתן לשטוף במים קרים עם סבון, ולהקפיד לייבש היטב את התכשיט לאחר מכן, בעזרת מטלית רכה. במידה ונדרש ניקוי יסודי יותר יש לפנות לאיש מקצוע. (אנחנו כאן גם בשביל זה כמובן)
לרוכשים זהב מאתנו מגיע ניקוי ייסודי ומקצועי עלינו , במידה ונדרש ציפוי מחדש המחיר משתנה במשקל הזהב 

תכשיט זהב המשלב יהלומים או אבני חן אחרים

איך מנקים זהב בתכשיט משובץ אבנים יקרות כמו אבני חן או יהלומים? אז בכל הנוגע ליהלומים, אין מה לדאוג וניתן לנקות באותה הדרך שכבר הצגנו.
לעומת זאת, אם מדובר על אבני חן צבעוניות, יש לקחת בחשבון את סוג אבן החן. חלק מאבני החן הטבעיות דורשות טיפול אחר. לכן, במקרים כאלו מומלץ להתייעץ עם יהלומן מוסמך בחנות. אם אתם רק זקוקים לניקוי מהיר לפני אירוע מסוים ואין לכם זמן לניקוי מקצועי, ותרו על השימוש באמוניה ובמקום זאת טבלו את התכשיט במים עם סבון כלים – זה אמור להיות בסדר עבור רוב אבני החן!
 

אבני חן רגישות, אבני חן כמו אקווה מרין וטופז למיניהן דורשות טיפול מיוחד מכיוון שהן סופחות אליהן לכלוכים שנראים ביתר קלות לעין, לעומת אבנים כהות כמו ספיר שפחות רואים את הלכלוך בהן. הקפידי לא לחשוף אותם לכימיקלים במוצרי שיער, איפור ולהיכנס איתן לים המלח. אחסני אותם בקופסה מרופדת בד או נרתיק והרחיקי אותם מתכשיטים אחרים, שעלולים לשרוט אותם. כדי לנקות אותם, פשוט נגבי עם מטלית רכה של משפי שמש או בד כותנה.

תחזוקה מומלצת לזהב

ולבסוף, כדי לא להגיע למצב בו אתם צריכים לנקות את הזהב שלכם באופן תדיר מדי, חשוב לשמור על כמה דברים כשאתם עונדים תכשיטי זהב:

  • מומלץ להסיר את התכשיטים כשמתקלחים, כדי למנוע הצטברות של סבון וחומרי ניקוי אחרים בתוך הזהב.

  • אם אתם נכנסים לבריכה או לג'קוזי, חשוב גם כן להסיר את התכשיטים – הכלור עלול לגרום לחלודה, שאמנם איננה תקפה כאשר מדובר על זהב קראט 24 אך כן בכל אופציה אחרת. כמו כן, כלור, בחשיפה קבועה, יכול להחליש את מבנה הזהב ואף להוביל לשבירה שלו.

  • חומרי ניקוי חזקים וחומציים יכולים לפגוע בברק של הזהב ובגימור שלו. לכן, כשאתם מנקים, השתדלו לעטות כפפות או לחילופין להסיר את התכשיטים.

  • מומלץ לענוד את התכשיטים אחרי שאתם מסיימים להתארגן – אחרי תהליך האיפור, הבישום, הספריי לשיער והקרמים השונים. כל אלו יכולים לפגום בזהב. תמיד זכרו לענוד את התכשיטים ברגע האחרון לפני היציאה מהבית כדי להמעיט חשיפה לחומרים אלו. ולצאת נוצצים :)

  • תמיד זכרו שמדובר על חומר רך שנוטה להישרט ולהיפגם. זכרו זאת בעיקר כשאתם עונדים טבעות זהב או צמידים ושעונים; אם יש יום בו אתם עובדים עם הידיים או עוסקים בספורט עם הרבה מגע, מומלץ להסיר את התכשיטים.

שמרו על התכשיטים שלכם !
מעקב אחר העקרונות הפשוטים האלו, תוכלו לחדש את המראה הזוהר של התכשיטים בקלות, ולשמור על התכשיט כחדש לאורך זמן

במידה ומדובר בתכשיט הדורש ניקוי יסודי יותר, ניתן תמיד לפנות למעצב או לצורף ממנו נרכש התכשיט, על מנת לקבל ניקוי מקצועי. אני ממליץ ללקוחות שלנו להגיע אחת לתקופה, על מנת לנקות ולחדש את מראה התכשיט. לכל שאלה אנחנו כאן :)
19.jpg
bottom of page